تاریخچه و پیدایش علوم

تاریخچه و پیدایش علوم

تاریخچه و پیدایش علوم
ما در روی کره زمین زندگی می کنیم و برای این زندگی به انرژی و ماده نیازمندیم انرژی مستقیم یا غیر مستقیم از خورشید به دست می آید و این انرژی و ماده از بین نمی رود و فقط از شکلی به شکل دیگر در می آید.
در واقع علم هرگز مثل میراث از پدر به پسر نرسید بلکه کشفیات علمی همیشه زاییده ی تلاش بودند البته ابتدا از نگاه کردن به اطراف و جسم خود و سپس دریاها و آسمانها، اما برای کشف هر چیز و سپس اختراع وسائل دیگر باید ابزارهایی ساخت برای دیدن و اندازه گرفتن و محاسبات علمی که در تمام طول تاریخ وجود داشته است.
انسان در ابتدا آتش را شناخت و سپس استفاده از آن و با تکامل ماده بی جان ماده زنده پدید آمد.
سیاره ی ما زمین سرشار از نعمت های بی شمار خداوندی است هنگامی که به تاریخ زندگی بشر روی این کره خاکی نگاه می کنیم متوجه می شویم که پیدایش و پیشرفت اغلب تمدن های بشری با یافتن و بهره برداری از مواد شیمیایی تازه هم زمان بوده است. علی رغم گسترش شگفت انگیزی که در دانش بشری بوجود آمده این روند هنوز هم پابرجاست. امروزه با ساختن مواد تازه و یافتن کاربردهای جدید برای این مواد، روزانه شاهد تحولات چشم گیری در تولید وسایل و تجهیزات هستیم که جهان پیرامون ما را پیوسته دگرگون می کند و کیفیت زندگی انسانها را بیش تر از پیش بهبود می بخشد. شاید بتوان واژه ی تغییر را کلید ژرف این پیشرفت و دگرگونیها دانست.
در قرن اخیر به علت پیشرفت علم و صنعت و ساخت و استفاده از وسایل پیشرفته فناوری ارتباطات فوق العاده پیشرفت کرده است.
تالس قدیمی ترین و معروفترین حکمای قدیم است که در شش قرن قبل از میلاد می زیسته که از مالش کهربا خاصیتی در آن به ظهور می رسد که جذب اجسام سبک را می کند و سپس فیثاغورث حکیم و ریاضی دان معروف یونانی و شاگردهایش به پاره ای مسائل صوت پی بردند. فیثاغورث اولین دانشمندی است که زمین را متحرک دانست. ارسطو و ارشمیدس یکی پس از دیگری در قرن چهارم و سوم قبل از میلاد آلاتی از قبیل جرثقیل و منجنیق و پیچ را اختراع کردند.
ما نمی توانیم کلیه دانشمندان و مخترعان چه گمنام و یا معروف را نام ببریم فقط می توانیم بگوئیم علم از لحظه تولد انسان شروع به پیدایش و پیشرفت کرده است و با حرکت گاهی کند خود در قرنها و گاهی تند در این صد ساله زندگی انسان ها را متحول کرده و باعث خوشبختی آن شده است البته بشرطی که نوع بشر از این علم و صنعت پیشرفته در راه انسانیت و خوشبختی و کامیابی استفاده کند و رسیدن به آرزوهایش و سلامتی، نه در راه درست کردن اسلحه ها و امیال شیطانی برای زورگویی و سلطه طلبی خود در سایر انسانها و موجودات دیگر.
اندیشه پرواز همیشه فکر انسانها را از دیرباز مشغول می کرده و دیدن پرندگان حسرتی را در دل انسانها می کاشته که بالاخره در قرن نوزدهم توانستند اولین هواپیماها را بسازند و در این سه قرن آنرا به غولهای پرنده تبدیل کنند که از سوختهای متفاوت برای انرژی و پرواز استفاده کنند. همچنین زیردریایی هایی که در جنگ دوم جهانی برای جنگ ساخته بودند به بشر مترقی امکان داده در دریاها و اقیانوسها به تحقیقات دائم بپردازند. از موجودات زنده گرفته یا سوختهای دریایی آری علم به انسان کمک کرده ساختمانهای چند طبقه ای بسازد. سدها، جاده ها نیز از این پیشرفت به انتها رسیدند و حالا ما از ماشینهای غول آسای برقی به جای اسب و گاری استفاده می کنیم. کشتیهای تند حرکت و هواپیماهای سبک و حالا دیگر انسان به فضا راه یافته و سفرهای اکتشافی و علمی فضایی می کند و از رباتهای کارگر مهندس در ایستگاههای فضایی استفاده می کند تا اطلاعات کامل و دقیق تری برای دانشمندان بفرستد. آری رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند.
هر چه علم پیشرفته می شود انسانها بخصوص دانایان بیشتر خدای خود را می شناسند و از عجایب دنیا درس خداپرستی می گیرند و حالا هیچ دانشمندی طیبعی دان و یا منجم و یا شیمی دان و فیزیکدان صحبتی از فقط قوانین جبری نمی کند بلکه از قوانین طبیعی و به هم پیوسته همگانی آسمانی دریایی خاکی و زیر زمینی می کند.
انسان با فکر و اندیشه خود جهان و زیستگاه خود را می شناسد و زندگی را برای نوع خود آسان می کند تا پیشرفت کند سلامت باشد و زندگی بهتری داشته باشد.
انسان موجودی هوشیار و آگاه است و در طول قرنها برای دانش اندوختن زحمات زیادی کشیده و ثروت اندوزان در طول قرون سعی کرده اند از دانشمندان برای کامیابی خود استفاده کنند در اینجا می خواهیم نام بعضی بزرگان علم را ببریم: ابن سینا، زکریارازی، ابوریحان بیرونی، کوپرنیک، نیوتن، گالیله، انیشتن، ماری کوری، نوبل، گراهام بل، ادیسون، پاسکال، جیمزوات این ها نامهایی آشناست اما هزاران نام مانند شعله هایی درخشیدند تا انسان توانست هسته ذرات را بشکافد و نیروگاههای هسته ای و اتمی بسازد، از نیروی خورشید برای برق و مولد استفاده کنند، تندروترین هواپیماها و کشتی ها را بسازد در کشاورزی محصولات بدون آفات و پیوند زدن گیاهان و بزرگ و مقوی تر کردن محصولات کشاورزی استفاده بهینه حتی از ساقه گندم و جو و ذرت. ساختن کامپیوترهای کوچک جیبی حتی بعد از تلفنهای موبایل جدیدتر است و باز هم در یک زمان با رایانه و مراکز علمی و مالی و فرهنگی در تماس بودند چیزی که در آرزوی انسانهای قرون گذشته بود و این گردونه با سرعت بسیار برای پیروزی بر مشکلات جسمی و روانی انسانها، ساختن قلبهای مصنوعی با باطری قابل شارژ – پیوند کلیه و ریه و قلب – شناخت DNA انسانها و خصوصیات وراثتی که در تمام قرون باقی می ماند و از بین نمی رود حتی روی فسیلها می شود آنرا یافت و اگر شخصی از جایی عبور کند یک موی بدنش یک اثر کوچکتر و یا جای پای بخصوص انسانی اش مشخص کننده آن موجود و شناخت خصوصیاتش می شود آری هرگز دانشمندان از پا ننشستند همه جهات را به پیش می روند و تمام سایه های علمی را مکشوف می کنند.
ما امیدواریم بشر همیشه پیشرفت کند و اعتلاء یابد در راههای روشن صلح و سلامتی و انسان دوستی واقعی.
هرگز زر و زورمداران موفق نباشند تا برای خواهشهای نفسانی خود علم و تکنولوژی را به بازی بگیرند و این پیشرفتها بتواند برای گرسنگان نان برای بیماران شفا برای انسان تکامل را به همراه داشته باشد.
سعدی استاد سخن ایرانی می گوید:
بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند
چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

پروژه: تاریخچه پیدایش علوم

استاد: جناب آقای رضانژاد
نام و نام خانوادگی: رامین عبدالمالکی

درباره نویسنده

شبکه دانش

Theme Settings

Please implement HIMARKET_Options_editor::getCpanelHtml()

Please implement HIMARKET_Options_menu_location_multi_select::getCpanelHtml()