صنعت مبلمان در روسیه

صنعت مبلمان در روسیه

              Russia Furniture

صنعت مبلمان در روسیه

 

صادرات و واردات مبلمان اداری روسیه، متاثر از کشور و منطقه جغرافیایی می باشد. چوب از قدیمی ترین مصالح استفاده شده ی بشر برای مبلمان می باشد.

طی قرن ها به تدریج مصالح جدیدی مانند: فلز، پلاستیک، ام دی اف و غیره، جایگزین چوب شدند. اما امروزه از آنجائیکه دنیا با مواد متغیر شیمیایی و مضر مواجه است، انسان باید در جستجوی مصالح بی خطر، برای محیط زیست باشد، بنابراین بشر دوباره به چوب روی آورد.

سهم بازار چوب در مبلمان، هر ساله رو به افزایش است، اما اگر ما نگاه دقیقی به بازار مبلمان روسیه داشته باشیم، پی خواهیم برد که این پروسه، به طرز شدیدی در کشور روسیه، رو به پایین است.

یکی از بزرگترین تولید کنان در صنعت مبلمان روسیه است.

“IKEA”  چهار سال پیش ، اولین فروشگاهش را در روسیه افتتاح کرد. هنوز سهم فروش برای صنعت چوب مبلمان روسیه خیلی کمتر از اروپا است، و این به آن علت است که تقاضای زیادی برای محصولات چوب مبلمانی به طور ویژه برای روسیه می باشد.

هدف اصلی در این بحث، این است که طراحی یک کارخانه که قادر به تولید مبلمان از چوب باشد در محدوده این شرکت، در روسیه مناسب است.

انتخاب ساخت و ظاهر کلی براساس تحقیق بازار روسیه می باشد. تمامی نیازهای  زیست محیطی و فنی، بر اساس مشخصات درونی این شرکت می باشد. تولید مبلمان طراحی شده از نقطه نظرات اقتصادی و فنی باید چک شود.

بیشتر طرح های مبلمان در روسیه، متاثر از نقوش گل و گیاه و برگ است. و همچنین طرح هایی که در داخل مبلمان به عنوان تزئین به کار می رود ( منبت کاری) ، دسته های مبل ها، پشتی صندلی ها، پایه ها و حتی پارچه های به کار رفته در عناصر و جزئیات مبلمان.

طرح هایی با پیچیدگی های زیاد و پر نقش و نگار و استفاده از رنگ های شاد و گرم و استفاده از نقوش هندسی بر روی سطح میز ها. به طور کلی طرح ها و سمبل های موجود در مبلمان روسیه، بسیار پر تجمل و پر نقش و نگار هستند و بیشتر از نقوش گیاهان و گل و بوته الهام گرفته است. استفاده از پارچه های با همان نقوش و همچنین استفاده از تنالیته های رنگی گرم و شادهم در معماری و دکوراسیون داخلی و هم در مبلمان داخلی منازل و موزه ها و کاخ های روسیه.

 

 

راش Brish

نام علمی این چوب Faguskhl نام فارسی و بومی راش و مرس و نام انگلیسی آن Beech است.از خواص ظاهری چوب راش درون نامشخص و به رنگ کرم مایل به قرمز است.

دوایر سالیانه فشرده و در نتیجه در مقاطع طولی دارای خطوط کم و بیش مشخص ناشی از آن است. از بارزترین خوصوصیات شاید بتوان به پره های چوبی در مقاطع طولی اشاره کرده که در مقاطع شعاعی به پرمگسو در مقاطع مماسی به دوک معروفند و این پره ها به صورت لکه های قرمز دیده می شوند چه بسا گاهیاین پرمگس های زیبا عیب محسوب می شوند چرا که به عقیده نجاران این بخشهای چوب پس از رنگ کاری سیاه می شوند.گونه راش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن است و تقریبا” مقاوم در برابر حشرات و قارچهاست .گرد بینه های درجه۱ و ۲راش در ایران بیشتر به مصرف کارخانجات روکش و تخته لایه می رسدو گرده بینه های درجه ۳ پس از تبدیل به الوار به بازار تهران (پل چوبی) روانه می شوند.بنا به اطاعات بازار میزان تفاوت قیمت آن در۶ ماه نخست در بازار تهران بوده است.به دلیل بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا را برای خرید به منظور تهیه مبل در بازار دارد.همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلولهای حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در کارخانه های اشباع است.البته اخیرا” گونه های خارجی راش از طریق آذربایجان وارد ایران شده است که بنا به اعدای مبل سازان و فروشندگان چوب کیفیت چوب راش ایرانی را ندارد ولی به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات کمتری،در امر فرآیند تولید دارد.

 

توسکا:Alnus

دو گونه توسکای قشلاقی و ییلاقی به نام های علمی Alnus subcordate و glutionose alnus در ایران وجود دارد.نام های محلی توسکا،تسکا و توسه است.چوب درون نامشخص ،رنگ کرم مایل به قرمز،دوایر سالیانه پهن با حدودنسبتا”مشخص و موجدار در مقطع عرضی و پره چوبی آجری شکل قرمز در مقطع شعاعی و دوک های ظریف(پره ها)در مقطع مماسی از خصوصیات ظاهری چوب است.چوبی نیمه سنگین تا سبک است که به دلیل پراخت و رنگ پذیری شکاف خوری و ابزار خوری خوب در صنعت مبلمان مصرف دارد ولی کم دوام بوده که البته در آب دوام قابل توجهی دارد.بیشترین میزان فروش را در بازار چوب فروشان پس از راش را داراست که البته در حال حاضر مهمترین مورد مصرف آن طبق امار موجود در کارخانه جات تخته لایه سازی آن در برابر آب در ساختن بناهای آبی نیز مصرف می شود قیمت چوب توسکا به صورت الواری در سال بوده است.

 

 

افرا: maple

این خانواده دارای گونه های مختلفی در ایران است از جمله می توان افرا پلت،افرا شیردار وکیکم را نام برد .بزرگترین و فراوانترین افرای ایران اپلت با نام علمی insigne bossoو نام انگلیسی maple hsاست.این گونه چوب درون نامشخص،چوب سفید مایل به کرم با درخشندگی کم و بیش صدفی دارد.دوایر سالیانه به دلیل فشردگیچوب تابستان در مقطع عرضی کاملا”مشخص و مقطع مماسی نقوش مواج و در مقطع عرضی نقوش رگه ای مانند ایجاد کرده است که پره های چوبی ظریف و قهوه ای رنگ و براق در دو مقطع مختلف طولی به صورت طولی به صورت لکه ها و دوک ها نمایان است.چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان و هم کشیدگی کم باعث شده تا در صنعت مبلمان و روکش گیری جایگاه ویژه ای داشته باشد.

 

چوب روسی:

واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی می شود و کاربرد آن هم چنان تفاوتی نمی کند در حالیکه این چوبه سفید خودشامل گونه های کاملا” متفاوت چون نراد،نوئل و انواع کاجها می شوند.همچنانکه گفته شد یکی از گونه های چوبی که به چوب روسی معروف استabiesیا نراد است که نام رایج آن در دنیا firو aspen است.این چوب فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز،فاقد مجاری سمغی ،راست تار ،سبک ،واکشیدگی وهم کشیدگی کم ،قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن ،بسیار خوش کار ، سمباده خوری خوب ، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند ولی با وجود تمام مزایا به راحتی در مقابل قارج ها درچار مرض لکه آبی یا لکه قرمز می شود و از استحکام آن می کاهد.حشرات نیز علاقه زیادی به لانه گزینی و تخم گذاری در آن دارد و باید توجه داشت که چوبها دارای رگه قرمز به هنگام خشک شدن کاما” تاب برمی دارد.این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیته با از بهترین چوب ها برای اسکلت ساختمان هاست .الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذ سازی مصرف فراوان دارد.در ایران این چوب غا لبا” در صنایع مبلمان استفاده می شوند .

 

ماهاگونی یا آکاژو:

آکاژو ها به دو دسته آکاژویی آمریکایی و افریقایی تقسیم می شود که اغلب آکاژویی افریقاییی در بازار ایران یافت میشود.نام علمی این گونه khaya inveeuonsisو از خانواد miliaceaاست.نام های محلی متفاوتی در کشور های مختلف آفریقا دارد .درون چوب قرمز رنگ و برون چوب نازک سفید مایل به صورتی رنگ دارد.بافت یکدست و وجود پرمگسهای درخشان و براق که با تغیر جهت نور درخشش متفاوتی دارند از ویژگیهای شاخص این چوب است.در مقطع شعا عی نقوش نواری صذفی و در مقاطع مماسی نقوشی متنوع چون موجی مجعد جناغی دارد. که یکی از پر مصرف ترین چوبهای ئدنیا برای تهیه روکش های قیمتی است.به دلیل هم کشیدگی و واکشیدگی کم در هنگام خشک شدن کمتر دچار عیب می شود.ضربه پزیری خوب،پرداخت عالی ،پیچخوری و میخ خوری بالا از خوصصیات بارز این چوب است ولی رنگ پزیری و واکس خوری باید همراه با بتونه کاری انجام شود.در تهیه روکش و مبل سازی بیشترین مصرف را داراست.به دلیل ضربه پذیری و ضرریبه الاستیسیته بالا در تهیه قایق های بادبانی و تفرحی مناسب است.لازم به ذکر است که چوب های دیگری نیز تحت عنوان آکاژو در بازار دیده می شوند که اسامی واقعی انها سیپو ،کیسپو و ساپلی است.

رنگ طبیعی چوب

چوب گونه های مختلف دارای رنگهای متفاوت می باشد. به طور کلی رنگ چوب یکی از خصوصیات بارز در اکثر گونه های چوبی است . چوب در برابر روشنایی بخشی از طیفهای مرئی نور طبیعی را به خود جذب می کند و بقیه را منعکس می سازد و این نور منعکس شده روی حس بینایی اثر می گزارد و رنگ چوب مشخص می گردد.رنگ چوب در دوام آن ماثر است. رنگ تیره نشان دهنده دوام زیاد چوب است. رنگ تیره چوب از مواد استخراجی چوب ناشی می شود هر چه میزان مواد استخراجی زیاد باشد رنگ چوب نیز تیره تر خواهد شد بر این اساس هر چه چوب تیره تر باشد دوام آن نیز بیشتر خواهد شد.برای جلوکیری از ایجاد تغییر رنگ چوب می توان از موادی نظیر( پلی استر) استفاده نمود

بوی چوب
  بو و طعم چوب ناشی از مواد استخراجی فرار در چوب است از این رو چوب تازه قطع شده در ابتدا معطر است و پس از مدتی که در معرض عوامل خارجی قرار گرفت، بوی خود را از دست می دهد به همین دلیل در چوب تازه قطع شده، بوی چوب محسوس تر است . تاثیر بوی چوب در کار برد آن: بوی چوب در تعیین کار برد آن تاثیر به سزایی دارد برای مثال، چوب صدر اسپانیایی به دلیل بوی مطبوعی که دارد برای ساخت جعبه تزیینی و برخی دیگر از سدرها و سروها برای ساخت کمد لباس مورد استفاده قرار می گیرد . بوی چوب در صنعت جعبه های حمل و نقل و سبد سازی و بسته بندی مواد غذایی جزء معایب محسوب می شود، زیرا بوی چوب ممکن است روی بوی مواد غذایی اثر بگذارد.در این گونه موارد چوبهای بدون بو ارجحیت دارند .

 

پارچه های مبلمان

پارچه کرباسی : پارچه ای است نازک و به رنگ سفید که از جنس پنبه است. این پارچه به سه صورت، بافت متراکم، بافت متوسط و بافت باز تقسیم می شود. از این پارچه برای پوشش زیرین یا پشت مبلها و صندلیها که از دید مستقسم خارج است استفاده می شود. این پارچه ها به وسیله سوزنهای دوخت یا میخهای بنفش به کلاف مبل یا صندلی محکم می شود
پارچه آستر: پارچه هایی هستند که مابین پارچه های رویه و قسمت فنرریزی و یا پنبه و اسفنج ریزهای کف یا پشتی مبلها و صندلی ها به کار می رود. این پارچه برای جلو گیری از تماس مستقیم پارچه های رویه با قسمتهای زیری و در نتیجه دوام پارچه های رویی می شود.پارچه های آستری نسبت به پارچه های رویی ارزش کمتری دارند و می توان از انواع پارچه ها برای این کار استفاده نمود. به جای این پارچه ها از گونیهای نخی و پلاستیکی هم استفاده کرد.
پارچه رومبلی(رویه) : پارچه های مورد مصرف در این زمینه می تواند دارای انواع متفاوتی باشد که مرغوب ترین آنها پارچه های ابریشمی و مخملی اعلا است که از این پارچه ها برای رویه مبلهای لوکس و صندلیهای درجه یک استفاده می شود.پارچه ترکمنی، پارچه مخمل کوبیده آمریکا، پارچه طرح ایتالیا، پارچه های سکه ای و نمونه های دیگر این پارچه ها هستند
چرم
چرم برای پوشش رویی مبلهای نشیمن، پوشش کف و صندلی و غیره به کار می رود .

چرمهای طبیعی:

این چرمها را می توان از پوست گاو، گوساله، اسب، بز، از طریق دباغی کردن به دست آورد. چرم های طبیعی مورد مصرف در صنایع چوب اغلب از نوع چرم گاوی است .ورقه رویی که قسمت مرغوب چرم است و نمایش طبیعی چرم را دارد بدون سوراخ، خراش، تغییر و اصلاح ندارد. این قسمت به عنوان چرم درجه یک و عالی برای روکش مبلهای لوکس و گران قیمت استفاده می شود . قسمتهای زیرین چرم که اشبالت نامیده می شود، به عنوان چرم درجه ۲و۳و ارزانتر از ورقه رویی چرم به بازار عرضه عرضه می شود. چرم هایی که به مصارف رویه می رسند می توان لایه ای از رنگ پوشاند که در این صورت باعث شفافیت و زیبایی بیشتر چرم خواهد شد.نوع دیگری از چرم طبیعی تیماج نام دارد. تیماج را از پوست بز تهییه می کنند و جنس عالی آن که از نوع پوست بز آفریقایی تهییه می شود.چرم گوسفند هم جزء چرمهای طبیعی است که در صنایع چوب کمتر مورد استفاده قرار می گیرد

چرم مصنوعی:

مواد تشکیل دهنده این چرمها ممکن است ضایعات چرمهای طبیعی و یا مواد شیمیا یی باشد. این چرمها به عنوان پوشش انواع مبل، پوشش کف و انواع صندلی و غیره می توان از آن استفاده کرد. چرم مصنویی به دو صورت، چرم ساده و چرم چروک در بازار یافت می شود که نوع چروک آن برای انواع مبلهای لوکس استفاده می شود.برای جلوگیری از خشک شدن چرمها باید هر مدت یک دفعه آنها را روغن(واکس) زد. مورد مصرف چرمهای مصنوعی، جاهایی است که امکان شستشوی آن وجود دارد .

پارچه های آمپر مابل:

پارچه های کائوچویی هستند که به صورت مصنوعی و در ترکیب با رزینها و مواد آستری مختلف برای ساخت انواع مبلمان، آستری کاری ، بارانیو غیره به کار می رود. این نوع پارچه ها جانشین خوبی برای چرم شده است که در ساخت محصولاتی مانند مبلمان، جلد کتاب به کار می رود

چتایی :

الیاف گیاهی خوش بافتی دارد و برای ساخت انواع گونی، پارچه های زیر سازی مبل، ریسمان ، نیز به کار      می رود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

” منابع و ماخذ”

 

www.chobiran.com

www.aftab.ir

Russia royal families

Russia Furniture

Russia ancient furniture

Mosco furniture

Russia furniture / 18 ‘ ۱۷ century

Furniture.com

 

درباره نویسنده

شبکه دانش

آماده همکاری با تولیدکنندگان و واردکنندگان محترم::09138264107 رد کردن

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.